Maszyny do pakowania

By Category :

Gastronomia to ogólnie rozumiane przetwórstwo owocowo-warzywne, przetwórstwo mięsne rybne, cukiernictwo i piekarstwo. Te dziedziny wymagają odpowiednich maszyn i nie mogą być to maszyny przypadkowe, bo po pierwsze muszą być to maszyny, które ułatwią pracę i pozwolą na osiągnięcie odpowiedniego rezultatu tej pracy, a po drugie będą bezpieczne dla ludzi oraz dla produktów, które przetwarzają. Dlatego takie produkty muszą przejść specjalistyczne testy.

Zawijarka do czekoladek musi być bezpieczna i to nie tylko dla pakowanych czekoladek, ale także dla ludzi, którzy przy takich zawijarka pracują.
Niejednokrotnie wszakże miały miejsce wypadki, gdzie sprzęt nie był przystosowany do standardów, jakie są wymagane na danym miejscu pracy lub przy danym produkcie. Stąd też miksery piekarnicze muszą mieć odpowiednie obudowy i sposobność awaryjnego wyłączenia na wypadek, gdyby ich praca w danym momencie stwarzała zagrożenie dla człowieka. Wagi kontrolne powinny być natomiast bardzo precyzyjnie ustawione i wykonane z bezpiecznych materiałów, aby nie miały wpływu na materiał, który ważą. Dotyczy to tak faktycznie każdego typu sprzętu, bo w gastronomii panują bardzo rygorystyczne zasady dotyczące maszyn i urządzeń, które mogą być stosowane w produkcji i obróbce , a dodatkowo w pakowaniu. Np serwis maszyn spożywczych co jakiś czas musi przyjeżdżać do konkretnej maszyny i sprawdzać, czy działa ona właściwie. Zużyte części trzeba na bieżąco wymieniać, żeby nie były przyczyną poważniejsze a pani i nie doprowadziły tym samym do powstania jakiegoś zagrożenia na danym miejscu pracy. Brak serwisu mógłby się objawić takim właśnie zagrożeniem. Stąd też trzeba o tym bezwzględnie pamiętać. Maszyny powinny być serwisowane w zgodzie z dziennikiem serwisowania, czyli przykładowo co rok lub co dwa lata. W niektórych przypadkach konieczne jest serwisowanie danych maszyn nawet co pół roku. Wszystko uzależniony jest od stopnia wyeksploatowania takiej maszyny, a ten, jak wiadomo, może być de facto bardzo różny, w współzależności od tego, jak w wielu sytuacjach ta maszyna działa.
Zobacz również: Flowpacki.

Author :