Działanie i zastosowanie paneli fotowoltaicznych

By Category :

Branża energetyczna już od dłuższego czasu przechodzi dużą przeróbkę. Była ona nieunikniona. Zasoby nieodnawialnych źródeł energii takich jak węgiel kamienny czy brunatny szybko się kurczą, a zapotrzebowanie energetyczne nieustannie rośnie.

Poszukiwania rozwiązania tego globalnego kłopotu doprowadziły do opracowania i wdrożenia systemów opartych na źródłach energii, które odnawiają się w niedługim czasie. Takimi odnawialnymi źródłami energii są: Słońce, wiatr oraz woda, a ze starannością jej ruch, np wody rzecznej czy fal morskich.
Technologie wykorzystujące Słońce
Energia Słońca stwarzbyt ogromne sposobności dla rozbudowy systemów energetycznych. Obecnie na rynku funkcjonują dwa rozwiązania dostępne dla każdego, kto pragnie zainwestować w ekologiczne systemy, które należycie skonfigurowane z zapotrzebowaniem energetycznym gospodarstwa domowego pozwalają na duże oszczędności w budżecie domowym. Jednym z nich są kolektory słoneczne. Kolektory wykorzystując energię promieniowania słonecznego, wytwarzając ciepło, które może być wykorzystane do podgrzewania wody. W ten sposób płacimy mniejsze rachunki za ciepłą wodę. Powinno się jednakże pamiętać, że ażeby solary działały wydajnie, muszą być instalowane w miejscach bardzo dobrze nasłonecznionych. Spore znaczenie ma więc lokalizacja budynku, czyli odcinek jego zacienienia. Drugim rozwiązaniem bazującym na energii Słońca są panele fotowoltaiczne. Z wyglądu bardzo przypominają kolektory słoneczne i tak w rzeczywistości większość z nas myli je ze sobą, jednak działają zupełnie inaczej, a mianowicie przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną, która może być użyta w dowolnym celu przez prawie każde urządzenie działające na prąd, przykładowo telewizor czy komputer. Dzięki tej technologii możliwe jest uniezależnienie się od dostaw prądu sieciowego. Identycznie jak w sytuacji kolektorów instalacje fotowolaiczne wymagają dobrego miejsca. W internecie dostępne są kalkulatory pozwalające wycenić opłacalność inwestycji. Wystarczy podać podstawowe dane dotyczące stopnia nasłonecznienia czy nachylenia dachu. Nie powinno się się natomiast martwić, gdyż o ile nasz dach nie jest najlepszym miejscem na montaż paneli, można je instalować też na niezależnych konstrukcjach. Takie używa wiele przedsiębiorstw.
Sprawdź również informacje na stronie: panele fotowoltaiczne garwolin.

Author :